Hogyan gyorsíthatsz a WordPress weboldaladon?

A WordPress a legismertebb tartalomkezelő, ami néha elég lassú lehet. Mutatok pár beállítást és plugint, amivel akár rakétasebességgel gyorsíthatsz rajta.

A CMS alapú weboldalak népszerűek, de a lassúság az egyik leggyakoribb probléma, amivel szembesülhetnek a tulajdonosok. Ha a weboldal lassú, az káros hatással lehet a látogatók élményére és az üzleti tevékenységre is. Ebben a bejegyzésben mutatok néhány módszert, amelyek segítenek gyorsítani az ebben a CMS-ben készült weboldalunkon. Elsőkörben egy dolog juthat mindenki eszébe:

Miért lassú a WordPress weboldalam?

A WP egy elég komplex rendszer, ami megkönnyíti a weboldal készítést, ugyanakkor folyamatos törődést, karbantartást igényel. Normális esetben nem szabadna lassúnak lennie, mert alapból jól optimalizált és ha odafigyelünk, komolyabb probléma nem lehet.

Akkor miért lehet lassú? Szárazan fogalmazva a WP adatbázis-alapú architektúrát használ. A látogatók számára egy dinamikusan generált oldalt jelenít meg, ami a webszervert és adatbázist használja fel. Egyszerűen fogalmazva azért lehet lassú, mert mindez nagy erőforrást igényel.

Mielőtt nyomozásba kezdesz, érdemes egy tesztet lefuttatnod, hogy megnézhesd, mi az oka a lassúságnak. Az alábbi ingyenes eszközöket ajánlom:

Ha elvégezted a kutatómunkát, akkor lássuk a beállításokat és eszközöket, melyekkel segíthetsz az oldalad lassú betöltésének gyorsításán.

Csökkentsd a felesleges animációk számát

Azt mondják, hogy a weboldal nem más, mint egy interaktív prezentáció. Ugyanakkor a funkció, élmény, átláthatóság sokkal fontosabb.

Rengeteg weboldalon lehet látni azt, hogy az adott szakasz a görgetés folyamán jelenik meg. Vagy felugrik, előtűnik az adott információ, de pop-up ablaknál láttam már vibráló animációt is. Ez mobilon zavaró is lehet, mert alapból kisebb képernyőn nézzük a weboldalt. 

Ráadásul minden egyes animáció plusz kódokat/sorokat generál, amik megnövelik a JavaScript fájl méretét (és ezzel  lassulhat a weboldalunk). Érdemes ezeknek az animációknak a számát csökkenteni vagy csak arra az oldalra tenni, ami alapból kevés erőforrást igényel (kevés a kép, szöveg).

Válassz megfelelő tárhelyszolgáltatót

Az első és legfontosabb dolog, amit meg kell tennünk a WordPress weboldalunk gyorsítása érdekében, hogy válasszuk ki a megfelelő tárhelyszolgáltatót. A rossz minőségű tárhelyszolgáltató lassabb sebességet és hosszabb válaszidőt okozhat a weboldalunkon. A jó minőségű, pedig gyorsabb szervereket és jobb infrastruktúrát használ, amelyek lehetővé teszik, hogy a weboldalunk pillanatok alatt betöltődjön.

Manapság a szolgáltatóknál “előre konfigurált” tárhelyekkel találkozhatsz olyan fantázianévvel, mint “WordPress tárhely”, vagy “CMS tárhely”. Egyszerűen telepítheted a kívánt CMS-t és már el is készítheted a weboldalad.

Egy dologra figyelned kell: Vannak olyan szolgáltatók, ahol neked kell beállítanod a PHP verziót és el kell végezned néhány alapbeállítást annak érdekében, hogy a weboldalad ne legyen lassú.

Frissítsük a WordPress verziót és a bővítményeket

A lefrissebb verzióra való váltás lehetővé teszi számunkra, hogy frissítsük az új funkciókat, biztonsági javításokat, és javítsuk a teljesítményt. A frissítés egy nagyon egyszerű folyamat, ami pár kattintásodba kerül.

Arra kell figyelned, hogy a pluginek melyik WordPress verziót támogatják. Ha frissíted a CMS-t, de a bővítmény nem támogatja az adott verziószámot, akkor problémákba szaladhatsz bele. 

Többféle eszközt használhatsz ahhoz, hogy megnézhesd, az aktuális WP verziódra vannak-e optimalizálva a pluginek, amiket használsz. Az alábbit szoktam használni:

Távolítsd el a nem használt bővítményeket

A nem használt bővítmények telepítése csak lassítják a weboldalunkat. Ezért távolítsuk el azokat, amelyeket nem használunk. Ezeknek az eltávolítása segít csökkenteni a weboldalunk terhelését és javítja a teljesítményt, mert tárhelyet foglalnak és erőforrást használnak fel.

Nem könnyű, de próbálj olyan bővítményt találni, ami sokoldalú, többféle funkciót lát el. Ezért nem kell többfélét telepítened és idővel nem fogsz elveszni köztük.

Optimalizáld a képeket

Akármelyik blogot is olvastad már, ez a lépés biztosan benne volt. Azét, mert erre nagyon oda kell figyelned. Érdemes megnézned, hogy a médiatáradban milyen méretű és formátumú képek vannak fent. Mindenképpen érdemes lecserélned a .PNG-ben mentett képeid .WEBP-re.

A nagyméretű képek lassabb betöltést eredményeznek. Az optimalizálás során csökkenthetjük a képek méretét, miközben megőrizzük a minőséget. Számos online eszköz és bővítmény áll rendelkezésünkre, amelyekkel könnyedén optimalizálhatjuk a képeket. Ezeket szoktam használni:

Használd a legújabb PHP verziót

A WordPress gyorsabb működésének egyik alapja, hogy mindenből a legfrissebb változatot használd. Legyen az CMS verzió, kiegészítők, témák és bizony, a PHP verzióból is érdemes a legújabbra váltanod.

Ezt manapság nagyon egyszerűen megtudod tenni, ugyanis a tárhely szolgáltatok is javasolják. Az egyetlen dolog, ami kis időt tud elvenni az, hogy ellenőrizned kell, hogy a pluginek, témák támogatják-e azt a PHP verziót, amire frissítenél. 

Mindezt kis kutatómunkával megnézheted az adott kiegészítő dokumentációjában.

GZIP és CACHE

Ha már eddig eljutottál a bejegyzésben, akkor láthatod, hogy minden beállítás fontos, ami a WordPress gyorsítását illeti. Viszont, ez a két beállítás alapnak számítanak, amit mindenképpen el kell végezned, ha eredményt akarsz elérni. Legegyszerűbben így tudnám leírni ezt a két fontos funkciót:

A GZIP nem más, mint egy tömörítés, ami a gyorsabb webes megjelenítést segíti. Mivel csökkenti a letöltési időt, ezért a látogatók hamarabb “láthatják” a weboldalad.

A Cache, vagy másnéven Caching abban segít a látogatóknak (és a webszervernek), hogy nem kell minden látogatásnál újra letölteni az oldalt, hanem egy “tárolt” változat jelenik meg.

A két beállításban pedig az a legjobb, hogy akár a szolgáltatód felületén is bekapcsolhatod. Vannak pluginek, de érdemesebb ezt az előbb említett helyen megcsinálnod.

Használjunk CDN-t

A CDN (Content Delivery Network) használata lehetővé teszi, hogy a weboldalunk tartalma globális hálózaton legyen elosztva, így a látogatók mindig a legközelebbi szerverről kapják a tartalmat. Ez nagyobb sebességet és jobb felhasználói élményt eredményez. A WordPress számos CDN bővítménnyel rendelkezik, amelyek segítenek optimalizálni a weboldalunk sebességét.

Különösen akkor érdemes használnod, ha nemzetközi piacon vagy jelen és a weboldalad külföldről is látogatják.

Minimalizáld a CSS és JavaScript fájlokat

Egy komplexebb weboldal elég hosszú CSS és JavaScript fájlt tud használni. Különösen egy WordPress, ahol a sablon és a különböző pluginek kódja hosszú, ezért lassulhat a betöltési sebesség. A kódban minden egyes felesleges sor és karakter számít.

A CSS és JavaScript fájlok minimalizálása és összefűzése egyetlen fájlba segít csökkenteni a letöltési időt és javítja a teljesítményt. Optimalizálásra ezt az eszközt szoktam használni:

Használj gyors sablont

A CMS-ek egyik legnagyobb előnye, hogy kódolás nélkül készíthetünk weboldalakat, sablonok és beállítások segítségével. Kismillió téma közül választhatunk, de ennek is megvan a hátránya.
Rengeteg a rosszul optimalizált, lassú változat, amik lehet jól néznek ki, de csúnyán lassítják az oldalunkat.
 
Az egyszerűbb sablonok általában gyorsabbak, mivel kevesebb funkcióval és kóddal rendelkeznek. Azonban, ha egyedi vagy összetett weboldalunk van, akkor jobb minőségű, testre szabható sablonokra lesz szükségünk. Azonban fontos, hogy mindig optimalizáljuk és karban tartsuk, hogy a lehető legjobb sebességet érjük el.
 
Ezeket a gyors és “könnyű” WordPress sablonokat ajánlom:
 

Tisztítsuk meg a adatbázist

A CMS egy csodás dolog, tele új lehetőségekkel. Ennek ellenére vannak hibái, amikre folyamatosan figyelned kell. A karbantartás egyik alapja az adatbázis megtisztítása. Itt nem sikálásra kell gondolni, hanem arra, hogy töröljük a felesleges tételeket az adatbázisunkból.

Az adatbázisunk idővel töltődik fel “felesleges” dolgokkal, és ez befolyásolhatja a weboldalunk sebességét.  Tisztítása és optimalizálása segít eltávolítani a felesleges adatokat, ami miatt gyorsabb lesz a weboldalunk. 

Mik ezek az adatok? A WordPress majdnem mindent lement, rögzít. Például a különböző bejegyzések biztonsági mentése rövid időn belül sok felesleges fájlt tudnak generálni. Ezért kell tisztogatnunk az adatbázist, amire ezt a nagyon egyszerű és biztonságos bővítményt szoktam használni.

Habár a WordPress a legismertebb tartalomkezelő és könnyen használható, az egyik hátránya a folyamatos karbantartás. Még rengeteg módja van annak, hogyan gyorsíthatsz rajta, de a fentebb említett beállításokat és optimalizálást mindenképpen el kell végezned.

Ne ess el látogatóktól és potenciális vásárlóktól, mert túl lassú a weboldalad.

Ezek a bejegyzések érdekelhetnek